1. Wybór inhalatora
W zależności od rozpoznania choroby i leku, który ma być podawany, konsultuj z lekarzem swój wybór tak by miał szanse dobrać prawidłową dawkę leku i czas nebulizacji, do konkretnego modelu nebulizatora. Nie każdy nebulizator w aptece czy sklepie jest taki sam.
Typowe urządzenie do nebulizacji to: kompresor, przewód sprężonego powietrza, nebulizator z maseczką
Nebulizator z ustnikiem
Maseczka
Nebulizator z maseczką
Kompresor (zwany też sprężarką) jest urządzeniem trwałym i niewymagającym w późniejszym czasie nakładów finansowych. Generuje on powietrze pod ciśnieniem, które podawane przez dren wytwarza w nebulizatorze aerozol. Dren doprowadza powietrze pod odpowiednim ciśnieniem do nebulizatora.
Nebulizator jest elementem zestawu inhalacyjnego, zamieniającym lek z postaci płynnej w roztworze (zawiesinie) w aerozol. Na rynku jest wiele typów nebulizatorów o różnych parametrach czyli wytwarzających aerozol różnej jakości.
Nebulizatory należy wymieć co pewien czas (wskazany przez producenta).
Pamiętaj, że kompresor może współpracować tylko z nebulizatorem wskazanym przez producenta. Używanie innego nebulizatora może wywołać zupełnie inny efekt leczniczy od zamierzonego.
Niektóre z urządzeń można we własnym zakresie dostosowywać do „różnego typu leczenia” poprzez wymianę dławika w nebulizatorze, zmienimy w ten sposób charakterystykę aerozolu.
2. Kupując inhalator nie kieruj się tylko ceną
Najważniejszy jest efekt terapeutyczny. Lekarz powinien ci podać podstawowe parametry jakie powinien spełniać zestaw inhalacyjny (MMAD, FPF, RV) i pomóc wybrać odpowiednie urządzenie dla Ciebie lub Twojego dziecka. Jeśli masz problem z wyborem urządzenia udaj się do profesjonalnego sklepu medycznego lub dystrybutora sprzętu u nich powinieneś dostać poradę co będzie spełniać Twoje oraz lekarza oczekiwania terapeutyczne. Na rynku możesz spotkać wiele różnych modeli zestawów inhalacyjnych (ok. 200 modeli dostępnych w Polsce). Każdy posiada inną specyfikację techniczną i inne przeznaczenie. Jedne dedykowane są dla dzieci inne dla dorosłych, jedne służą do leczenie górnych dróg oddechowych inne do dolnych dróg oddechowych jeszcze inne dedykowane są do leczenia zatok. Dlatego ważne jest przed zakupem zasięgniecie informacji o parametrach technicznych jakie musi spełniać urządzenie by leczyć konkretne schorzenie.
Innym sposobem modyfikowania nebulizatora są elementy dołączane na wyraźne zalecenie lekarza a służące do rehabilitacji dróg oddechowych poprzez drenaż dróg oddechowych, urządzeniem dołączanym może być flutter, cornet lub inne urządzenia dedykowane do konkretnego modelu nebulizatora.
Nigdy nie próbuj w żaden sposób udoskonalać zestawu inhalacyjnego na własną rękę (dodawanie innych ustników czy maseczek niż dedykowane przez producenta, czy np. dokładnie do zestawu inhalacyjnego komory inhalacyjnej). Ingerencja w urządzenie może spowodować zmianę dawki dostarczanej do dróg oddechowych i w efekcie zupełnie inny efekt leczniczy od zamierzonego (przedawkowanie leku, zaostrzenie choroby).